Przydomowe szklarnie i oranżerie, czyli zieleń przez cały rok
Przydomowe szklarnie i ogródki cieszą się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza w dobie pandemii. Bliski kontakt z naturą, dostępność własnych ekologicznych warzyw oraz po prostu możliwość relaksu – za to pokochaliśmy szklarnie! Nowoczesna rozwiązania w tej dziedzinie pozwalają cieszyć się całorocznymi ogrodami wyposażonymi w systemy zarezerwowane dotąd dla upraw komercyjnych – np. kontrolę temperatury, wilgotności, światła. Dzięki temu użytkownicy bez obaw mogą hodować bardzo wymagające rośliny lub też wyjechać na wakacje nie martwiąc się o pielęgnacje swojego ogrodu pod szkłem. Właśnie takie rozwiązania chcemy Wam przybliżyć.
Oranżerie to typ szklarni przeznaczony głównie do hodowli roślin cytrusowych i tych z basenu morza śródziemnomorskiego, które wymagają zimną temperatury około 12 stopni Celsjusza i suchego klimatu, a latem czują się wyśmienicie w dużych upałach. Ogrody zimowe, nazywane czasem także egzotycznymi, dedykowane są pod uprawę roślin z obszarów okołorównikowych. Panująca w nich temperatura powinna być na stałym poziomie, a wilgotność imitować warunki panujące zarówno w porze suchej jak i deszczowej. Tutaj bardzo ważne jest także oświetlenie. W naturalnych warunkach rośliny egzotyczne wyeksponowane są na światło przez blisko 14 godzin dziennie, a więc w Polsce czeka jest niedobór światła. Stąd konieczne jest dodatkowe sztuczne doświetlenie. W profesjonalnych ogrodach zimowych hodowane są np. orchidee. Trzecią możliwością prowadzenia swojego własnego ogrodu pod szkłem są popularne szklarnie użytkowe przeznaczone do uprawy warzyw i ziół. Najczęściej wykorzystywane są sezonowo, jednak mogą służyć także przez cały rok lub w odpowiednich okresach przedłużać czas wegetacji roślin. To rozwiązanie najczęściej wybierane przez pasjonatów ogrodnictwa i miłośników ekologicznej żywności!
Ze względu na szerokie możliwości umiejscowienia szklarni może ona pełnić najróżniejsze funkcje. Może być egzotycznym uzupełnieniem ogrodu, stanowić pawilon wypoczynkowy lub miejsce do pracy, może stać się „przedłużeniem domu”, ogrodem dla restauracji i hotelu, placem zabaw czy miejscem spotkań towarzyskich. Jednak to co ważne – aby w pełni cieszyć się swoim całorocznym ogrodem, należy odpowiednio go przygotować. Co to znaczy?
Przede wszystkim dobrać miejsce. Dla każdej szklarni podstawą jest wystawa słoneczna, ponieważ reguluje ona proces wegetacji roślin. Z tego powodu warto wybrać miejsce dobrze nasłonecznione i nie zacienione. Pod uwagę bierzemy także grunt, gwarantujący stabilność konstrukcji (w zależności od wybranego typu szklarni może zostać wykorzystana np. podmurówka albo płyty betonowe). Rodzaj szyby do pokrycia uzależniony jest od rodzaju roślin, które będą hodowane wewnątrz. I wreszcie – to co sprawia, że możemy cieszyć się hodowlą roślin w szklarni- czyli technologia! Rośliny tradycyjnie rosną w ziemi, jednak coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest uprawa hydroponiczna, czyli uprawa na pożywkach wodnych, bez wykorzystania gleby. To czego potrzebują rośliny to także dodatkowe lampy dokarmiające, układ grzewczy, kurtyny cieniujące a także – w zależności od potrzeb roślin i klienta – technologie wspierające kontrolę klimatu. Tutaj do dyspozycji mamy szereg różnorodnych rozwiązań od tych minimalizujących ryzyko uszkodzenia roślin po takie, które w pełni automatyzują proces uprawy roślin.
Zakładanie szklarni, ogrodu zimowego czy oranżerii jest wieloetapowym procesem, wymagającym nie tylko pasji, ale także szerokiej wiedzy. Dlatego wychodząc naprzeciw użytkownikom pragnących cieszyć się towarzystwem zielonych roślin przez cały rok, służymy wsparciem na każdym etapie zakładania szklarni: od momentu wyboru miejsca, poprzez wybór konstrukcji, na sadzeniu roślin i dobraniu technologii kończąc. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.